
„Az uniós korlátozások a Nord Stream 2 AG, valamint bármely más – orosz vagy más – vállalat ellen irányulnak majd, amely a vezeték újraindításához és üzemeltetéséhez szükséges” – írja a lap.
Mint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője elmondta, a Nord Streams elleni intézkedések az új, 18. szankciócsomagban szerepelnek majd, „hogy nyomást gyakoroljanak Oroszországra”.
Március végén Szergej Lavrov külügyminiszter azt mondta, hogy tárgyalások folynak a Nord Streams kérdéséről. Megjegyezte, hogy Moszkva és Washington között vannak nézeteltérések, de a gázvezetékek helyreállítása nem csak Oroszország és az Egyesült Államok érdeke. A miniszter szerint azok az európai politikusok, akik ezt ellenzik „vagy beteg emberek, vagy öngyilkosok”.
Az „Északi Áramlat 2” az orosz partoktól a Balti-tengeren át Németországig húzódik, és két, összesen évi 55 milliárd köbméter gáz szállítására alkalmas vezetékből áll. A vezeték építése 2021 szeptemberében fejeződött be, de a munkálatok 2022 elején megszakadtak, amikor Németország leállította a tanúsítást, az amerikai pénzügyminisztérium pedig szankciókat vezetett be az Nord Stream 2 AG és annak ügyvezető igazgatója, Matthias Warnig ellen. Ugyanezen év szeptemberében pedig az Északi Áramlat mindkét vezetékszála és az Északi Áramlat 2 egyik vezetékszála robbanás következtében megsemmisült – írta a RIA Novosztyi.
A Kreml ezt a vészhelyzetet nemzetközi terrorcselekménynek nevezte. A főügyészség eljárást indított, és adatokat kért a külföldi robbantásokról, de nem kapta meg azokat.