
Kaja Kallas a védelmi tanács ülésére érkezve közölte, a szakminiszterek megállapodnak az Oroszország elleni 17. szankciós csomagról, és már meg is kezdik a munkát a megszorító intézkedések következő erős csomagján, hogy az EU nagyobb nyomást gyakoroljon Moszkvára annak érdekében, „hogy ők is békét akarjanak”.
A szankciók ártani fognak Oroszország gazdaságának, hatásuk a korábbinál még nagyobb lesz – jelentette ki.
A főképviselő azt mondta, a háború már három éve tart, és Oroszország nem érte el, amit akart. A veszteségei nagyok. A szankciók jelentősége tehát még nagyobb. Hírszerzési jelentések bizonyítják, hogy a szankciók hatással vannak az orosz gazdaságra – jelentette ki az uniós főképviselő.
Marta Kos bővítési biztos az ülés előtt adott nyilatkozatában azt mondta: a tanácsülés feladata annak meghatározása, hogy mi az, amit Európa Ukrajnáért megtehet a végleges és igazságos béke érdekében.
Ezzel kapocsaltban kiemelte: Ukrajna uniós integrációja kulcsfontosságú eleme lesz a biztonsági garanciáknak, amint megkezdődnek a béketárgyalások.
„Ukrajna elvégezte a házi feladatát, készen áll arra, hogy a csatlakozási tárgyalások első fejezeteit meg lehessen nyitni” – fogalmazott.
Közölte: ha minden a megkezdett ütemben halad, őszig el lehet végezni az összes szükséges átvilágítást a csatlakozási fejezetek megnyitásához. Ez üzenet lesz Ukrajnának is: „maradjatok erősek, folytassátok a harcot, folytassátok a védekezést, vagyis küzdjetek a korrupció ellen, és természetesen vigyázzatok a jogállamiságra” – emelte ki.
Kijelentette továbbá: a kisebbségek védelme alapvető fontosságú az Európai Unió számára, ez – mint kiemelte – az uniós csatlakozási tárgyalások nagyon fontos része.
„Véleményem szerint ezért is lenne nagyon jó, ha megnyithatnánk a csatlakozási tárgyalások első fejezeteit, mert ez lehetőséget adna Magyarországnak arra, hogy minden választ megkapjon, illetve arra, hogy foglalkozzon az Ukrajnában élő magyar kisebbséggel kapcsolatos aggályaival” – fogalmazott.
Kijelentette továbbá: Ukrajna uniós csatlakozása az európai biztonságról is szól, ezért – mint mondta – ennek lendületét ki kell használni, és Ukrajnának folytatnia kell a reformokat. Nem csak Ukrajna biztonságáról van szó. Ukrajna biztonságának szavatolása és Ukrajna csatlakozási folyamatának folytatása hosszú távon az európai biztonságot is garantálja – tette hozzá Marta Kos.
Mark Rutte NATO-főtitkár érkezésekor hangsúlyozta, számba kell venni, mit kell közösen tenni annak érdekében, hogy Ukrajna rendelkezzen mindazzal, amire szüksége van ahhoz, hogy a háborút lezárja, tűzszünet legyen, és békemegállapodás jöjjön létre.
„Nagyon örülök, hogy Donald Trump amerikai elnök átveszi a vezető szerepet” a tűzszünethez vezető folyamatban – mondta. Trump már első naptól kezdve megtörte a kialakult patthelyzetet, amikor januárban hivatalba lépett – emelte ki.
Januárig nem volt párbeszéd Oroszországgal – emlékeztetett Rutte, majd kijelentette: pozitív, hogy Trump megnyitotta a kommunikációs csatornákat az orosz elnökkel.
„Ismét hangsúlyozom: nagyon fontos, amit az amerikaiak tesznek. Legyünk hálásak azért, hogy az amerikaiak betöltik a vezető szerepet” – fogalmazott a NATO-főtitkár, majd „jó jelnek” nevezte, hogy az amerikai elnök hétfőn telefonon egyeztetett az ukrán elnökkel és európai vezetőkkel miután beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.