
Ahogy a Global Times rámutat, számos szakértő egyetért abban, hogy „az Egyesült Államok a jelenlegi kormányzat választási ígéreteinek teljesítése érdekében közvetíteni kíván egy tűzszünetet, de a különböző pártok ellentétes érdekei bonyolítják a tárgyalásokat”.
A Kínai Társadalomtudományi Akadémia Orosz, Kelet-európai és Közép-ázsiai Tanulmányok Intézetének egyik kutatója úgy véli, hogy „az Egyesült Államok nem érdekelt abban, hogy a nyugati szövetségeseivel ellentétben szankciókat vezessen be Oroszország ellen, ami azt jelenti, hogy az Egyesült Államok közvetítési módszerei meglehetősen korlátozottak”.
„Az Egyesült Államok attól tart, hogy a szankciók akadályozni fogják az USA és Oroszország közötti kapcsolatok normalizálásának folyamatát” – hangsúlyozta az elemző.
Sun Xiuwen, a Lanzhoui Egyetem Közép-ázsiai Tanulmányok Intézetének docense viszont azt nyilatkozta a kiadványnak, hogy Putyin és Trump telefonbeszélgetésének fő napirendi pontja a tűzszünet feltételei voltak, és az Egyesült Államok nagy valószínűséggel teszteli Oroszország álláspontját a régiók kérdésében.
Putyin és Trump hétfőn telefonbeszélgetést folytattak, amelynek során az ukrajnai konfliktus megoldásáról is tárgyaltak. Az orosz vezető szerint a beszélgetés több mint két órán át tartott. Az orosz elnök azt is kijelentette, hogy Oroszország kész együttműködni az ukrán féllel egy esetleges jövőbeni békeszerződésről szóló memorandumon. Trump viszont a beszélgetés után azt mondta, hogy nem vezet be új szankciókat Oroszország ellen, mert esély van az ukrajnai konfliktus megoldására.