
Az „Hedgehog 25” nevű hadgyakorlaton mintegy 16 ezer észt és szövetséges katona vesz részt, akik egy szimulált orosz támadási forgatókönyvet gyakorolnak.
Peeter Kuimet, az észt védelmi minisztérium nemzetközi együttműködési igazgatója hangsúlyozta: „Most először próbáljuk ki a NATO új regionális elrettentési és védelmi terveit, amelyek azonnali területvédelemre összpontosítanak.”
Az észt katonai stratégiában egyre nagyobb szerepet kap a „totális védelem” koncepciója, amely a civil védelmet is magában foglalja, és ennek részeként egy új riasztórendszert is bevezettek.
Az Egyesült Államok katonai jelenlétének hiánya azonban komoly aggodalmakat kelt Európa védelmi képességeivel kapcsolatban, különösen annak fényében, hogy Donald Trump elnök visszatérése óta megkérdőjelezte az amerikai kötelezettségvállalást a NATO iránt.
Huw Raikes brit alezredes kijelentette: „Európai erőink egyedül is képesek ellátni az elrettentő szerepet Oroszországgal szemben.”
Ennek ellenére az észt tisztviselők elismerik, hogy az amerikai erők nélkül Európa védelme elképzelhetetlen, mivel az európai hadseregek még mindig nem rendelkeznek az amerikai légierő, logisztika és műholdas rendszerek képességeivel.
Kuimet szerint: „Európa védelme amerikai hozzájárulás nélkül jelenleg elképzelhetetlen.”
Észtország ugyanakkor jelentős beruházásokat hajt végre katonai infrastruktúrába, többek között 600 vasbeton bunker építésébe az orosz határ mentén, valamint egy új katonai támaszpont kialakításába Narvában.
A balti ország hírszerzése arra figyelmeztetett, hogy Oroszország új katonai egységeket hoz létre a határ közelében, és az ukrajnai háború vége után Észak-Európa is fókuszba kerülhet, közölte az Euractiv nyomán a Mandiner.
Az új támaszpont építése azonban vegyes érzelmeket vált ki a helyi lakosság körében, különösen Narva orosz ajkú közösségében, akik attól tartanak, hogy háború esetén ők lesznek a célpontok.