
Az EU nagykövetei szerdán jóváhagyták az Oroszország elleni 17. szankciócsomagot, amely közel 200 olajszállító tartályhajót vesz célba, amelyek a Nyugat szerint Oroszország „árnyékflottájának” részét képezik. Ezek olyan régebbi hajók, amelyek a nyugati biztosítási rendszeren kívül működnek.
„A szankciók olyanok, mint a pestis, és én elutasítom a szankciós politikát” – mondta Fico a szlovák STVR televíziónak, és fenntartotta, hogy a Brüsszel által bevezetett korlátozások eddig csak kárt okoztak az EU-nak. Úgy véli, hogy Oroszországnak sikerült gyorsan alkalmazkodnia az összes büntetőintézkedéshez.
Fico azt is elmondta, hogy támogatná az Oroszországgal szembeni uniós szankciók elutasításáról szóló országos népszavazást, ha valaki erre felszólítana. Ha bármilyen új korlátozás azzal a kockázattal járna, hogy kárt okoz a szlovák gazdaságnak, akkor uniós szinten megvétózza azokat – jelentette ki.
A szlovák kormányfő azt is elmondta, hogy május eleji moszkvai látogatása során Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyalt egy esetleges tűzszünetről Oroszország és Ukrajna között. Fico szerint az ukrajnai konfliktus megoldására továbbra is a diplomácia a legjobb megoldás, és a Putyin és Donald Trump amerikai elnök közötti tárgyalások kulcsfontosságúak a rendezéshez, közölte az Oroszhírek.
Pénteken Moszkva és Kijev megállapodott egy nagyobb fogolycseréről, és úgy döntöttek, hogy folytatják a kapcsolatfelvételt, amint mindkét fél részletes tűzszüneti tervet készít, és azt a másik fél elé terjeszti. A megbeszéléseket követően több uniós ország nagyobb nyomásgyakorlásra szólított fel Moszkvával szemben. Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter kijelentette, hogy az EU-nak és az Egyesült Államoknak „egyszer s mindenkorra meg kell fojtania” az orosz gazdaságot.
Szlovákia Fico szerint konstruktív és pragmatikus megközelítést alkalmazott Oroszországgal szemben, amikor 2023-ban hatalomra került. „Európának szüksége van Oroszországra, és Oroszországnak szüksége van Európára” – mondta egy múlt heti videoüzenetében, moszkvai látogatására reflektálva.
„Az együttműködés politikáját kell folytatnunk, nem pedig a gyűlölet és a vasfüggönyök politikáját”.