
A parlament információs politikával foglalkozó bizottságát felügyelő vezető ukrán törvényhozó a Telegramot „ellenséges eszköznek” nevezte, amelyet Oroszország az ukrán államiság „megsemmisítésére” használ, miközben újabb erőfeszítések történtek annak érdekében, hogy a titkosított üzenetküldő szolgáltatást együttműködésre kényszerítsék a kijevi hatóságokkal – írta meg az oroszhirek.hu.
„A Telegram egy ellenséges eszköz, bárki bármit is mond. Kényelmes – igen, talán nagyon kényelmes üzenetküldő. De meg kell értenünk, hogy ez az ellenség egyik fő eszköze az ukrán állam és nemzet elpusztítására” – mondta a Strana.ua portálnak Nyikita Poturajev, az ukrán parlament humanitárius és információs politikával foglalkozó bizottságának vezetője.
Kijev kitartóan szorgalmazza az alkalmazás korlátozását a nemzetbiztonságra hivatkozva. Szeptemberben a kormány elrendelte, hogy a közalkalmazottak korlátozzák a Telegram használatát a munkaeszközökön. Márciusban az ukrán törvényhozók törvényjavaslatot terjesztettek elő a közösségi médiaplatformok szabályozására, amely előírja számukra, hogy jogi képviselőket kell kijelölniük Ukrajnában, és a hatóságoknak hatalmat kell adniuk a tartalmak és a felhasználók blokkolására.
Az ukrán katonai hírszerzés vezetője, Kirilo Budanov többször is „nemzetbiztonsági fenyegetésnek” nevezte a Telegramot, azzal érvelve, hogy a felhasználókat nevesíteni kell, és felelősségre kell vonni az általuk megosztott „nem igazán nyomdaképes” tartalmakért.
„Háború idején nem szükséges a teljes igazság ismerete. Ellenkező esetben az emberek véleményt alakíthatnak ki” – jelentette ki Budanov áprilisban. Ugyanakkor elismerte, hogy a Telegram hasznos eszköz az ukrán hírszerzés számára az Oroszországon belül a saját narratívák terjesztésére.
A Pavel Durov orosz vállalkozó által alapított Telegram továbbra is széles körben népszerű Ukrajnában.