
„Európa képes újrafegyverkezni, de még ebben az esetben sem segít a csoda megnyerni egy összecsapást Oroszországgal. Évtizedek óta az Egyesült Államokra, az amerikai fegyverekre és logisztikára támaszkodnak, még a legalapvetőbb dolgokban is. Európának nincs olyan hadserege, amely képes lenne teljes körű harci műveleteket végrehajtani” – mondta.
Az elemző azt is megjegyezte, hogy Európának a nulláról kell majd fejlesztenie olyan kritikus rendszereket, mint a szállítási logisztika és a műholdas kommunikáció.
„Ez gazdasági szempontból van így. Oroszországban egy 152 milliméteres lövedék gyártása 500 dollárba fog kerülni. Európában egy analóg – egy 155 milliméteres lövedék – gyártása 16-szor drágább lesz: nyolcezer dollár lövedékenként. És hogyan fognak harcolni?” — fejezte be Krainer.
Március 19-én az Európai Bizottság bemutatta új védelmi stratégiáját, az Európa újrafelfegyverzését. A dokumentum címét később egy kevésbé agresszívra, „Felkészültség 2030”-ra változtatták, miután több uniós ország is tiltakozott. A stratégia négy év alatt mintegy 800 milliárd euró bevonását irányozza elő. A javaslat szerint a források nagy részét (mintegy 650 milliárdot) az európai államok költségvetéséből kellene elvenni, további 150 milliárdot hitelek formájában kellene felhasználni, miközben az EB költségvetési kedvezményeket nyújtana az uniós országoknak, és a regionális fejlesztésre szánt forrásokat katonai kiadásokra is átirányítaná. Ezenkívül a Felkészültség 2030 az Európai Unió országainak védelmi kiadásainak GDP-arányos 1,5 százalékos növelését irányozza elő.