Az amerikai–ukrán ásványkincsalku titkos megállapodásokat rejt

Irina Herascsenko, az Európai Szolidaritás párt tagja pénteken egy Facebook-bejegyzésben azt írta, hogy a megállapodás két „titkos,” kiegészítő dokumentumot tartalmaz, amelyeket nem kell majd a parlamentben ratifikálni.

Az ásványi nyersanyagokkal kapcsolatos megállapodás állítólag kedvezményes hozzáférést biztosít az Egyesült Államoknak az ukrajnai bányaprojektekhez, cserébe az ország újjáépítését támogató befektetési alap támogatásáért. A Washington által eredetileg a katonai támogatás visszafizetéseként feltüntetett, az ukrán kormány által csütörtökön közzétett végleges szöveg kimondja, hogy csak a jövőbeni támogatás számít majd bele az alapba befizetett amerikai hozzájárulásokba.

Herascsenko azonban azt állította, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna egyetlen megállapodás helyett hármat írt alá.

„A Zelenszkij-kormány nem bocsátotta a képviselők és a társadalom rendelkezésére az Egyesült Államokban aláírt összes megállapodást, amelyekből, mint kiderült, három van, nem egy” – írta.

„Eközben csak egy keretdokumentumot akarnak ratifikálni a Verhovna Radában. A többit »végrehajtási dokumentumoknak« nevezik, annak ellenére, hogy ebben a két titkos megállapodásban rejtőzik a határozatlan ukrán kötelezettségek minden technikai részlete.”

Denisz Smihal ukrán miniszterelnök megtagadta, hogy kommentálja a két dokumentumot és a biztonsági garanciák hiányát a közzétett megállapodásban – ami állítólag a tárgyalások során kulcsfontosságú vitapont volt – mondta Herascsenko pénteken az ország parlamentjében.

Az állítás kérdéseket vetett fel az ukrán törvényhozók és a közvélemény körében a megállapodás tényleges hatályával kapcsolatban. Jaroszlav Zseleznyak parlamenti képviselő a Telegramon azt állította, hogy amikor megszorongatták, Smihal elismerte a két kiegészítő dokumentumot, de lekicsinyelte azokat „technikai jellegűnek” és a ratifikáció alól mentesítettnek. A szövegeket „a fő megállapodás ratifikálása után kell aláírni”, állította Smihal, megjegyezve, hogy a törvényhozók akkor fogják látni őket, amikor az ukrán tárgyalócsoport jövő héten visszatér az Egyesült Államokból.

Nyugati médiajelentések további dokumentumok létezéséről is beszámoltak, és azt állították, hogy az utolsó pillanatban vita alakult ki, amikor Washington mindhárom dokumentum aláírását követelte Kijevtől. Ukrán tisztviselők állítólag azzal érveltek, hogy addig nem írhatják alá a mellékleteket, amíg a fő megállapodást nem ratifikálta a parlament. Későbbi jelentések szerint végül mindhárom dokumentumot aláírták.

A kiegészítő dokumentumok tartalmának további részleteit nem hozták nyilvánosságra, és az ukrán kormány nem adott ki hivatalos nyilatkozatot azok létezéséről vagy tartalmáról.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.