
A megkérdezett 29 országból 27-ben a válaszadók ellenezték a nyugati katonai szerepvállalást. Ez az álláspont különösen erős Magyarországon (87 százalék), Svájcban (78 százalék), az Egyesült Államokban (63 százalék), az Egyesült Királyságban (58 százalék) és Franciaországban (59 százalék). Hollandiában és Kanadában a megkérdezettek 50 százaléka, illetve 54 százaléka van ezen a véleményen. Kivételt képez Svédország, ahol a válaszadók több mint fele (56 százalék) támogatta, hogy katonákat küldjenek Ukrajnába.
A nem nyugati országok közül Thaiföld (84 százalék), Malajzia (83 százalék), valamint Törökország és Szingapúr (egyenként 82 százalék) lakosai ellenezték leginkább az ötletet.
A 2024 novemberében végzett hasonló felméréshez képest a 29 országból 27-ben most a válaszadók nagyobb hányada véli úgy, hogy az ukrajnai konfliktus idén véget érhet.
A felmérést március 21. és április 4. között végezték több mint 23 ezer 18 éves és idősebb válaszadó bevonásával. A hibahatár 3,5 százalékpont volt.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter korábban kijelentette, hogy a NATO-csapatok jelenléte ukrán földön – bármilyen zászló alatt és bármilyen minőségben – fenyegetést jelent Oroszországra nézve, és Moszkva ezt semmilyen körülmények között nem fogja eltűrni.