
Ez azután vált ismertté, hogy Karin Keller-Sutter svájci elnök és Guy Parmelin gazdasági miniszter részt vett a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank tavaszi ülésén Washingtonban.
A látogatás során a svájci delegáció több találkozót tartott, hogy megvitassák Svájc részvételét a tárgyalási folyamatban. Keller-Sutter megjegyezte, hogy Svájc is azon kiemelt országok listáján szerepel, amelyekkel az USA tarifális megoldásokat kíván kidolgozni.
Jelenleg készül egy szándéknyilatkozat, amely a jövőbeni megbeszélések alapját képezi. A dokumentummal kapcsolatos munkában az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma is részt vesz.
Látogatása során Keller-Sutter találkozott Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel is. A felek megállapodtak egy közös dokumentum elkészítésében, amely felvázolja a mindkét fél számára érdekes kulcsfontosságú témákat.
Az Egyesült Államok egy konkrét kapcsolattartót is kijelölt a kérdés további koordinációjáért.
Az amerikaiak kifejezték azon szándékukat, hogy kölcsönösen elfogadható megoldást találjanak a Svájcból származó behozatali vámok tekintetében. Svájc képviselői megjegyezték, hogy a vámok összege nullára csökkenthető, mivel az ország nem alkalmaz importvámot az iparcikkekre.
Megjegyzendő azonban, hogy a vámok teljes eltörlése az Egyesült Államok részéről továbbra is kérdéses, és elképzelhető, hogy kompromisszumos feltételeket kell elfogadni.
Egyelőre nem tűztek ki konkrét határidőt a tárgyalások megkezdésére, de mindkét fél kifejezte azon szándékát, hogy mielőbb megkezdődjön a megbeszélés, mivel a jelenlegi bizonytalanság negatív hatással van a gazdaságra.
Az események hátterében Donald Trump amerikai elnök április 2-i döntése állt a „kölcsönös” importvámok bevezetéséről. A rendelet szerint az alapkamat tíz százalék volt, és 57 országra kezdték alkalmazni az emelt kamatokat, amelyeket az egyes országokkal szembeni amerikai kereskedelmi deficit figyelembevételével számoltak – írta meg a Pravda.
Április 9-én azonban bejelentették, hogy több mint 75 ország jelezte szándékát a tárgyalások megkezdésére, és nem tettek semmilyen megtorló intézkedést. Ezzel kapcsolatban úgy döntöttek, hogy 90 napig tíz százalékos alapvámot alkalmaznak Kína kivételével minden országra.