
„Az európaiak sürgetik Zelenszkijt, hogy ismerje el annak a kilátását, hogy Ukrajnának területeket kell feladnia a megállapodás részeként. Ebben szerdán előrelépést értek el” – írta a kiadvány egy meg nem nevezett tisztviselőre hivatkozva.
A lapnak a tárgyalásokat ismerő egyik beszélgetőpartnere szerint a kijevi vezetés „aggódik amiatt, hogy mit fog tenni az USA”.
A lap szerint a tárgyalások résztvevői között egyre inkább az az érzés terjed, hogy Ukrajna kész lenne „elfogadni”, hogy a Krím Oroszországhoz tartozik, ha nem kell ezt a tényt jogilag elismernie.
A The Washington Post kedden arról számolt be, hogy az Egyesült Államok az ukrajnai konfliktus rendezéséről szóló londoni találkozón az európai országoknak és Ukrajnának felajánlja, hogy ismerjék el a Krímet Oroszországhoz tartozó területnek, a kijevi vezetés szövetségesei pedig azt remélik, hogy cserébe biztonsági garanciákat kapnak Ukrajna számára.
Másnap a kiadvány arról számolt be, hogy a washingtoni vezetés dühös lett amiatt, hogy a kijevi hatóságok nem hajlandók elfogadni a területek átengedésére vonatkozó javaslatokat, és hogy a kijevi vezetés előbb a teljes tűzszünetről szeretne tárgyalni, és csak utána minden másról. Emellett Donald Trump amerikai elnök szerdán bírálta Zelenszkij kijelentéseit a Krím oroszként való elismerésének elutasításáról, megjegyezve, hogy ez árt az Oroszországgal folytatott béketárgyalásoknak.
A Krím 2014 márciusában vált orosz területté az ukrajnai puccs utáni népszavazást követően. A népszavazáson a Krímben a választók 96,77 százaléka, Szevasztopolban pedig 95,6 százaléka támogatta, hogy Oroszország részévé váljon.
Ukrajna a félszigetet továbbra is az ideiglenesen megszállt területének tekinti, és számos nyugati ország támogatja a kijevi rezsimet ebben a kérdésben. Az orosz vezetés a maga részéről többször is kijelentette, hogy a Krím lakói demokratikus módon, a nemzetközi joggal és az ENSZ Alapokmányával teljes összhangban az Oroszországgal való újraegyesítés mellett szavaztak. Mint Vlagyimir Putyin orosz elnök hangsúlyozta, a krími kérdés véglegesen lezárult.