
Nagy Áron
2025. április 25. péntek. 6:16
Az európai elit mumusa emlékeztet: a 2008-as pénzügyi összeomlást követően nem csupán Kína masszív beruházásai mentették meg a világgazdaságot, hanem az amerikai jegybank beavatkozása is, amikor gondolkodás nélkül 600 milliárd dollárt biztosított Európa és Japán központi bankjainak. Hasonló forgatókönyv ismétlődött meg 2020-ban, a járvány kirobbanásakor is.
A csereügyletek lényege, hogy a Fed dollárhoz juttatja partnereit, amikor a globális piacokon likviditási válság fenyeget. Mivel a dollár a világ első számú tartalékvalutája, Európa és Japán pénzügyi stabilitása nagyban függ az amerikai jegybank döntéseitől.
A függőség kockázatai
Varufákisz szerint illúzió azt hinni, hogy Európa és Japán megengedheti magának, hogy keménykedjen Washingtonnal. Felteszi a kérdést: vajon biztosra vehető-e hogy a Fed a végtelenségig dacolt Donald Trumppal, és hogy legközelebb is olyan készséges „lezsírozni” a csereügyleteket, amikor arra a legnagyobb szükség lesz? (Érdes hozzátenni: illúziónak tartja továbbá azt, hogy Brüsszelben belátható időn belül az intelligens élet nyomaira bukkanhatunk.)
Bár Trump jelenleg nem irányítja a Fedet, Varufakisz arra figyelmeztet, hogy a politikai nyomás és a geopolitikai érdekek befolyásolhatják a jövőbeli döntéseket. Ráadásul az elnök nemrégiben élesen bírálta az amerikai jegybank politikáját, ami felveti a lehetőségét annak, hogy befolyást próbál szerezni az intézmény felett. Egy ilyen helyzetben már a puszta bizonytalanság is elegendő lehet ahhoz, hogy egy piaci zűrzavar komoly gazdasági válsággá mélyüljön.
Van kiút?
Miközben az EU és Japán évtizedek óta a dollár árnyékában működik, Trump legújabb törekvései tovább bonyolíthatják a helyzetet. Az amerikai elnök régóta szorgalmazza a dollár gyengítését, hogy ezzel tegye versenyképesebbé az amerikai ipart a világpiacon. Bár ez rövid távon kedvezhet a tengerentúli exportnak, globálisan növeli a pénzügyi instabilitást.
Egy politikailag tudatosan gyengített dollár aláássa a világ tartalékvalutájába vetett bizalmat, és még kiszolgáltatottabbá teheti azokat az országokat, amelyek eddig is a Fed döntéseitől függtek. Varufakisz figyelmeztetése így még aktuálisabbá válik: ha Európa nem tesz lépéseket pénzügyi szuverenitásának megteremtésére, akkor a következő válságban nemcsak a Fed kegyére, hanem egy politikai eszközzé degradált dollár szeszélyeire is rá lesz utalva.
Kína ugyan alternatívát kínálhat hosszú távon, de a jüan ma még messze van attól, hogy a dollár helyére lépjen a globális pénzügyi rendszerben.