
Több mint kétmilliárd dollárt fagyaszt be a Harvard Egyetem szövetségi forrásaiból a Trump-kormányzat –írja a BBC. Mint a cikkből kiderül, minderre néhány órával azután került sor, hogy a campus elutasította a Fehér Ház követeléseinek teljesítését. Ezek egy része egyébként az intézményben tapasztalható és egyre nagyobb teret nyerő antiszemitizmus ellen irányult – volna.
A listán olyan tételek is szerepeltek, mint az amerikai értékekkel „ellenséges” hallgatók bejelentése a szövetségi kormánynál, illetve a karok személyzetének ellenőrzése a plágium szempontjából. Utóbbi egyébként egyre súlyosabb probléma számos amerikai felsőoktatási intézménynél.
E követelések elutasításának magyarázataként Alan Garber, a Harvard elnöke kijelentette, hogy nem adják föl függetlenségüket, és nem mondanak le a szólásszabadságot védő első kiegészítés szerinti alkotmányos jogaikról.
Válaszul az amerikai oktatási tárca közölte, a Harvard nyilatkozata megerősíti azt a nyugtalanító gondolkodásmódot, amely az USA legrangosabb egyetemein és főiskoláin jellemző. Hozzátették, elfogadhatatlan a tanulás megzavarása, a zsidó diákok zaklatása pedig egyenesen elviselhetetlené fokozódott az elmúlt időszakban.
A lapban hozzáteszik, a Gallup tavaly nyári közvélemény-kutatása azt sugallja, hogy a felsőoktatásba vetett bizalom egyaránt visszaesett a különböző politikai hátterű választók körében – részben annak az egyre erősödő meggyőződésének köszönhetően, hogy ezek az intézmények egyre inkább a szélsőséges politika rabjaivá válnak.