
Magyar Tibor
2025. április 8. kedd. 8:22
Frissítve: 2025. április 8. 8:41
Az oroszok elfogadják a fegyverszünetet, ha a stratégiai céljaikat elérték – mondta Nógrádi György a Hír Tv adásában. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette a célok a Krím és a négy megye, amiből egyet foglaltak el 90 százalékban, hármat körülbelül hetven százalékban, tehát az oroszok abból indulnak ki, hogy egy gyors katonai siker nekik jó lenne. Kiemelte, az oroszok visszafoglalták az ukránok által elfoglalt orosz területek körülbelül 95 százalékát Kurszkban, de öt százalékot még nem. Ukrajna teljes orosz kivonulást kér, több száz milliárdos jóvátételt, Putyin lemondását, a Krím visszaadását, aminek semmi esélye sincs – jegyezte meg.
Nógrádi György elmondta, az amerikai stratégiában az ukrán háború nem játszik főszerepet. Ezt Zelenszkij nem hajlandó tudomásul venni. Az USA-nak a főszerepet Tajvan és Kína tölti be. Amerika azzal foglalkozik, hogyan tudja Kínát visszaszorítani. Az elmúlt hetek, napok stratégiai papírjaiban az van, hogyan lehet Tajvant megvédeni, mit kell csinálni, ha Kína csapást intézne a Csendes-óceán vagy az Indiai-óceán amerikai bázisai ellen. Kiemelte, ebben a játékban az amerikai cél Oroszországot leválasztani, aminek feltétele, hogy az orosz-ukrán háborúban az Egyesült Államok közvetítsen de ne álljon ki Ukrajna mellett.
Emlékeztetett, az oroszok elküldtek egy különleges megbízottat az USA-ba, aki kiválóan beszél angolul, elmondta, hogy ők rendkívül értékelik Trump elnök tevékenységét. A tárgyalások folynak csak lelassultak.
A szakember megjegyezte, Budapestről nézve május 9. a Győzelem napja, amikor Moszkvába megy számtalan kormányfő, többek között a kínai elnök is. A trumpi-cél az, hogy addigra legyen fegyverszünet, talán béke és ő is elmenjen. Ha el tud menni Trump Moszkvába, akkor a világ három nagy vezetője fel fogja osztani a világot – húzta alá.
„A putyini cél az, hogy az óhajtott területeket elfoglalja. Az oroszoknak fontos, hogy Zelenszkijjel nem tárgyalnak, amin lehet módosítani, Zelenszkij kiírja a választásokat és kérdés, hogy ki nyer. Az USA és Oroszország is rendkívül figyelt arra, hogy úgy kritizálja a másikat, hogy az ne legyen túl éles” – fogalmazott.
Kifejtette, megállapodtak, hogy a britek és a franciák vezetik Európát, felmerül a kérdés, hogy hol vannak a németek? A hajlandók koalíciójának utolsó találkozóján, ahol Zelenszkij pár nappal ezelőtt részt vett kettő dolgot kért. Először is újabb fegyvereket szeretne, ami azért érdekes, mert ha én fegyverszünetet és békét akarok, akkor ezt elég nehéz megmagyarázni. A másik, hogy ha véget ér a háború akkor is hosszú évekre vállalják azt, hogy egy 800 ezres ukrán hadsereget a nyugat fizet, fegyvert ad. Ezek Oroszország számára elfogadhatatlanok – hívta fel a figyelmet, hozzátéve, az angolok és franciák azt mondták, hogy hajlandók a határra küldeni békefenntartókat. Mai számításunk szerint ez egy nagyon hosszú határszakasz, nagyjából 70 kilométer, ahová 100-tól 200 ezer ember kell három váltásban, ami 300-600 ezer ember. Ehhez képest a franciák 30 ezer katonát küldenének. Látszik, hogy a koncepciók ütköznek – fűzte hozzá.
„Európa kimaradt a rendezésből. Továbbra is úgy viselkednek, mintha globális játékosok lennének, de nagyon régóta nem azok” – jegyezte meg Nógrádi György..