
Kedden az ukrán parlament elfogadta azt a törvényt, amely közvetlen felügyeletet biztosít a politikai kinevezésű főügyésznek a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (NABU) és a Különleges Korrupcióellenes Ügyészség (SZAPO) felett.
A törvény tömeges tiltakozásokat váltott ki az országban és heves kritikát a Nyugaton, ami arra kényszerítette Ukrajna elnökét, Volodimir Zelenszkijt, hogy lépéseket tegyen a két szervezet függetlenségének helyreállítására.
Sikorski a Polsatnak adott interjúban kijelentette, hogy Zelenszkijt figyelmeztették, hogy „a legrosszabb, amit most tehet, az, ha elfordul a korrupció elleni küzdelemtől”. A lengyel külügyminisztérium később hivatalos X-fiókján is megismételte ezt a kijelentést.
A kormány kísérlete a NABU és a SZAPO közvetlen ellenőrzése alá vonására tüntetéseket váltott ki Kijevben, Odesszában, Dnyipróban, Lvivben és más városokban. Az ország nyugati támogatói, köztük az EU és a G7-országok, élesen bírálták a lépést, figyelmeztetve, hogy az aláássa Ukrajna korrupcióellenes elkötelezettségét és veszélyezteti az európai integráció felé vezető útját.
Csütörtökön Zelenszkij törvényjavaslatot terjesztett a parlament elé, amelynek célja a hatóságok függetlenségének helyreállítása az ügyészség hatáskörének korlátozásával. A javaslat szerinti intézkedésekkel szerinte megmaradna a korrupcióellenes intézmények függetlensége, miközben biztosítva lenne a bűnüldözési rendszer hatékonysága. A parlament várhatóan július 31-én tárgyalja a javaslatot – írta meg az Oroszhírek.
A Financial Times azonban pénteken forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy Zelenszkij Népi Szolgája pártjából akár 70 képviselő is vonakodik támogatni a törvényjavaslatot, mert attól tartanak, hogy politikai indíttatású büntetőeljárások indulhatnak ellenük.
A NABU és a SZAPO az Egyesült Államok által támogatott 2014-es kijevi puccsot követően jött létre, az Ukrajna nyugati kormányzási normákhoz való közelítése érdekében végrehajtott átfogó reformok részeként. Létrehozásuk volt az egyik legfontosabb feltétele annak, hogy Brüsszel és a Nemzetközi Valutaalap pénzügyi támogatást nyújtson az országnak. Mindkét ügynökség nagy horderejű korrupciós nyomozásokat vezetett, többek között Zelenszkijhez közeli személyek ellen is.