
Az új kormányzati szabályok értelmében a frissen iskolából kikerült tinédzserek megkerülhetik a katonai szolgálatot, és szerződéses katonaként egyenesen a reguláris hadseregbe kerülhetnek.
Lehet, hogy az orosz veszteségeknek csak egy töredékét teszik ki, de a pénzbónuszok és a hazafias propaganda vonzó választássá tette a csatlakozást.
Alekszandr Petlinszkij két héttel a 18. születésnapja után vonult be a hadseregbe. Mindössze 20 nappal később Ukrajnában vesztette életét: egyike volt annak a több százezer katonának, akik Oroszország teljes körű ukrajnai háborújában estek el, amelyben legalább 13 500 ukrán civil is életét vesztette.
Petlinszkij nagynénje, Ekaterina elmondta, hogy a fiú orvosi pályáról álmodozott, és felvételt nyert egy orvosi egyetemre Cseljabinszkban, az Urál-hegység egyik ipari regionális központjában. „De Sashának volt egy másik álma is” – mesélte az asszony. „Amikor a különleges katonai művelet elkezdődött, Sasha 15 éves volt. Arról álmodott, hogy a frontra kerül.”
Oroszországnak sikerült elkerülnie a nemzeti mozgósítást azzal, hogy pazar összegeket ajánlott fel a harcképes korú férfiaknak – ez különösen vonzó üzlet a szegényebb régiókban élők számára, ahol kevés a munkalehetőség. Kezdetben a férfiaknak legalább három hónapnyi sorkatonasággal kellett rendelkezniük, mielőtt szerződést írtak alá.
Ezt a korlátozást 2023 áprilisában csendben eltörölték, néhány képviselő tiltakozása ellenére, így most bármely 18 éves és iskolát befejező fiatalember jelentkezhet a hadseregbe.
Az orosz oktatási rendszer biztosította, hogy felkészültek a bevonulásra.
A teljes körű invázió kezdete óta a tanároknak törvényileg kötelezővé tették, hogy a háború hivatalos elnevezéseként ismert „különleges katonai műveletnek” szentelt órákat tartsanak.
A frontról visszatérő katonák iskolákba látogatnak, hogy elmeséljék tapasztalataikat, a gyerekeket megtanítják álcázóhálók és lövészárok-gyertyák készítésére, sőt, az óvodásokat is arra biztatják, hogy leveleket és rajzokat küldjenek a frontvonalra.
Az utolsó tanév kezdetén, 2024. szeptember 1-jén egy új tantárgy került be a tantervbe. A szovjet korszakot idézve, a felsőbb éves diákok ismét megtanulják a Kalasnyikov puskák és kézigránátok használatát a „Biztonság és honvédelem alapjai” című kurzus keretében.
Sok régióban a katonai toborzók ma már iskolai és műszaki főiskolákon vesznek részt szakmai képzéseken, ahol elmondják a fiataloknak, hogyan jelentkezhetnek szerződéses katonának a diploma megszerzése után.
Vitalij Ivanov egy kis szibériai faluban nőtt fel, és otthagyta az iskolát, ahol autószerelőnek tanult. Bajba keveredett a rendőrséggel, és amikor 2024 novemberében egy kisbolt kirablásával vádolták, panaszkodott anyjának és barátnőjének, hogy megverték, hogy vallomást tegyen.
Barátja, Mihail a BBC-nek elmondta, hogy Vitalij mindig is azt tervezte, hogy 18 éves korában katonai szolgálatot teljesít. Szerződést írt alá a hadseregbe való belépésre. Családja nem zárja ki, hogy a rendőrség volt az, aki „rábeszélte”.
Egy nappal az indulása előtt felhívta az anyját, hogy közölje, hamarosan indul.
Indulok a különleges katonai műveletre
– mondta. Más szóval, Ukrajna felé tartott.
Ő és Alekszandr nagyjából ugyanabban az időben értek a frontvonalba februárban. Vitalij utolsó üzenete haza február 5-én az volt, hogy harcba küldik.
„Ez volt az első és egyben utolsó harci küldetése” – mondja az édesanyja.
A sorozási iroda egy hónappal később felhívta a családot, hogy közöljék, február 11-én meghalt.