
Az elnök nyilatkozatát akkor tette, amikor az Új-START szerződés, amely korlátozza a robbanófejek számát és azok szállításának módjait, 2026. február 5-én lejár.
„Ez nem olyan megállapodás, amelyet le szeretnénk mondani. Elkezdjük a munkát ezen” – mondta Trump a Reutersnek a Fehér Ház előtt, pénteki skóciai útja előtt.
„Ha eltörlik a nukleáris korlátozásokat, az nagy probléma” – mondta Trump.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az év elején kijelentette, hogy „szükséges a párbeszéd Oroszország és az Egyesült Államok között a fegyverzetkorlátozásról, különösen a stratégiai stabilitás tekintetében”. Hangsúlyozta azonban, hogy ehhez „megfelelő szintű bizalomra” van szükség, amelynek a Biden-kormány által 2022-ben megszakított kétoldalú kapcsolatok normalizálásával kell együtt járnia, számol be az Oroszhírek.
Az új START-szerződést 2010-ben írta alá Dmitrij Medvegyev és Barack Obama elnök egy rövid amerikai-orosz közeledés időszakában. A kapcsolatok később történelmi mélypontra süllyedtek az orosz beavatkozás vádjai miatt a 2016-os amerikai elnökválasztáson és az ukrajnai konfliktus miatt.
Trump első hivatali ideje alatt az Egyesült Államok kilépett az 1987-es, Oroszországgal kötött, a 500–5500 km hatótávolságú földi indítású rakétákat tiltó Közepes Hatótávolságú Nukleáris Erőfegyverekről szóló Szerződésből, valamint az 1992-es Nyitott Égbolt Szerződésből, amely lehetővé tette a felek egymás területének feletti felderítő repüléseket. Moszkva követte példáját, és azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy szétrombolja a globális fegyverzet-ellenőrzési rendszert.