Újra Isztambulban ülnek egymással szembe az orosz és ukrán delegációk

Július 20-án vált ismertté, hogy Ukrajna új tárgyalási fordulót javasolt Oroszországnak a jövő héten, de a pontos dátum még nem ismert. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint a javaslatot Rusztem Umerov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára tette.

2025 eleje óta Moszkva és Kijev három év után először két forduló közvetlen tárgyalást folytatott Isztambulban. Az első találkozóra május 16-án, a másodikra június 2-án került sor. A felek többek között megállapodtak a foglyok és sebesültek cseréjéről, és továbbra is teljesítik ezeket a megállapodásokat – jegyezte meg Zelenszkij.

Umerov tagja volt az ukrán delegációnak a 2022-es orosz tárgyalásokon, és 2025-ben vezette azt a két fordulóban Isztambulban. Július 18-án Zelenszkij találkozott vele, és az ukrán elnök egyik megbízatása Umerovnak az volt, hogy „aktivizálja a tárgyalási folyamatot”. Az orosz fél ezt a nyilatkozatot „pozitív jelnek” tekinti.

Az előzményekhez tartozik, hogy júliusban Erdogan török elnök kijelentette, hogy kész újra fogadni ezeket a tárgyalásokat, amint azok pontos időpontja meghatározásra kerül.

Július 15-én Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette, hogy Moszkva új tárgyalási fordulót javasolt Kijevnek június 22-től Isztambulban, de az ukránok erről nem tesznek említést, és most húzzák az időt, változtatva a delegáció összetételét. Két nappal később az orosz külügyminisztérium kijelentette, hogy nem kapott jelzést Kijevtől a harmadik orosz-ukrán tárgyalási fordulóval kapcsolatban. Zelenszkij azzal magyarázta, hogy a fogolycsere befejezéséig nem lesznek új tárgyalások Oroszországgal.

Korábban Donald Trump amerikai elnök új amerikai szankciókkal fenyegette Moszkvát, ha 50 napon belül nem állapodik meg Ukrajnával a tűzszünetről.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.