
Interjút adott a Le Figarónak Stéphane Audoin-Rouzeau francia történész, aki az I. világháború eseményeivel párhuzamba állítva értékelte az ukrajnai háború harci cselekményeit, szerinte Ukrajna már régen veszített és az összeomlás szélén áll. Sem a kijevi hatalom, sem a Zelenszkij-rendszert a vízfelszín felett tartó nyugati vezetők nem hajlandók ezt beismerni, azonban a szembenézés már nem várathat sokáig magára – írta meg a hirado.hu.
A Társadalomtudományi Felsőfokú Tanulmányok Iskolájának (L’École des hautes études en sciences sociales) tanulmányi igazgatója és a Nagy Háború Múzeumának (Historial de la Grande Guerre) elnöke arról beszélt, három olyan tulajdonság figyelhető meg az ukrajnai háború kibontakozásában, amelyek előre vetítik a konfliktus várható lezárását is:
- ostromháború,
- pozícióharc,
- a tüzérségi fegyverek túlnyomó jelentősége.
Az ostromháború Stéphane Audoin-Rouzeau szerint úgy jelenik meg az ukrajnai fronton, hogy – hasonlóan az I. világháborúhoz – az orosz támadóknak is nagy számú erőket kell bevetnie ahhoz, hogy elfoglaljanak stratégiai jelentőségű célpontokat, mint amilyen például Bahmut vagy Mariupol. Ebből a szempontból az ukrajnai háború szerinte hasonló még az 1980 és 1988 közötti iraki–iráni háborúhoz is, amely végül szintén pozícióharccá alakult és a ’88-as iráni fegyverletétellel ért véget. Audoin-Rouzeau szerint az ukrajnai háború is hasonló végkifejlet irányába halad: az fogja megnyerni a háborút, aki tovább bírja erőforrásokkal.
Ebből a szempontból – annak ellenére, hogy elítéli az orosz agressziót és Ukrajna pártját fogja – a történész is elismeri, hogy az erőviszonyok Oroszországnak kedveznek, elég csak a tüzérségi fegyverek számára – a drónok térnyerése szerinte egy kivételt erősítő szabály, mivel a harcoló felek alkalmazkodását bizonyítja – vagy a mozgósítható lakosság méretére (megjegyzi, Oroszország lakossága körülbelül 144 millió fő) gondolni. A pozícióharccal kapcsolatban arról beszélt, hogy az iraki–iráni forgatókönyv végül iráni megadással zárult, mivel a támadók kimerültek, ugyanakkor ez jelen esetben Ukrajnára is igaz, amellyel kapcsolatban kategorikusan kijelentette: Ukrajna a 2023-as nyári ellentámadásban kimerült és ezzel gyakorlatilag elveszítette a háborút.
Ami azóta zajlik, az gyakorlatilag az 1918-as németországi állapotok újrateremtése – a hadvezetés és a polgári lakosság is tisztában volt vele, hogy a háború elveszett, de a politikai vezetés nem volt hajlandó ezt tudomásul venni egészen novemberig –, addig pedig zajlik a szemellenzős tagadás és a struccpolitika.