Hollandia és Dánia csatlakozni kíván Trump ukrajnai fegyverkezési tervéhez

Trump hétfőn bejelentette, 50 napot ad a Kremlnek a harcok befejezésére, különben új, súlyos gazdasági szankciókkal kell számolnia – írja az Euroactiv.

Mark Rutte NATO-főtitkárral együtt bemutatta azt a megállapodást is, amelynek értelmében a katonai szövetség európai tagjai több milliárd dollár értékben vásárolnak fegyvereket az Egyesült Államoktól – többek között Patriot rakétavédelmi rendszereket – és azokat Kijevnek küldik.

A gazdasági nagyhatalom Németország már jelezte, hogy vezető szerepet fog vállalni a tervben, és felajánlotta, hogy két Patriot rendszert vásárol.

„Ez egyértelmű, és ez egy felhívás minden más európai NATO-tagállamnak, hogy mindannyian nyissák meg a pénztárcájukat. Gyorsan össze kell gyűjteni a különösen a légvédelemhez szükséges összeget, mert Ukrajna hatalmas nyomás alatt van, mivel Putyin a béke legkisebb jelére is támadásokkal reagál” – mondta hétfőn Boris Pistorius német védelmi miniszter.

A pontos fizetési összeg és a beszerzendő felszerelések listáját a következő hetekben munkacsoportok fogják meghatározni, de ez is bizalmas információ – tette hozzá.

Lars Løkke Rasmussen dán külügyminiszter kijelentette, hogy országa „teljesen készen áll” a programhoz való csatlakozásra, és pénzzel fog hozzájárulni. „Ki kell dolgoznunk a részleteket” – mondta.

Holland kollégája, Caspar Veldkamp szerint Hollandia „pozitív szándékkal” vizsgálja a programban való részvétel lehetőségét.

„Megvizsgáljuk, mit tehetünk Trump bejelentéseivel kapcsolatban, és onnan indulunk” – mondta.

Az új tervvel kapcsolatban az egyik legfontosabb kérdés, hogy milyen gyorsan lehet eljuttatni a sürgősen szükséges fegyvereket Ukrajnába, amely éjszakánként orosz bombázásoknak van kitéve. Rutte szerint a program lehetővé tenné az európai országok számára, hogy saját készleteikből fegyvereket küldjenek Ukrajnába, amelyeket aztán új amerikai fegyverekkel pótolnának.

De kevés ország rendelkezik olyan rendszerrel, mint a Patriot, és azok, amelyek rendelkeznek vele, gyakran azzal érvelnek, hogy nem tudnak többet feláldozni.

Rutte szerint Németország, Dánia és Hollandia mellett más NATO-szövetségesek, például Kanada, Norvégia, Svédország és Nagy-Britannia is potenciális vásárlók.

Az európai országok amerikai gyártmányú fegyvereket adományoznak Ukrajnának, amelyeket Washington pótol majd egy új, NATO által támogatott terv keretében.

Az amerikai elnök látszólagos elfordulása a Vlagyimir Putyin vezette Oroszországgal való közeledés kísérletétől örömmel tölti el Washington európai szövetségeseit.

„A tegnapi bejelentések után egyértelmű, hogy a vezetés ismét az Egyesült Államok kezében van” – mondta Kęstutis Budrys litván külügyminiszter.

Az európai országok elismerik, hogy az Egyesült Államok fegyverei nélkül nagyon nehéz lenne segíteni Ukrajnának az orosz invázió elleni küzdelmében.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.