
A „Financial Times” beszámolója szerint a rotterdami kikötő célzottan készül arra, hogy szükség esetén katonai műveleteket is támogasson Oroszországgal szemben. A kikötői hatóság együttműködik a belga Antwerpen kikötőjével, hogy helyet biztosítsanak NATO-ellátó hajóknak, katonai gyakorlatokat szervezzenek, és szükség esetén polgári teherszállítási útvonalakat módosítsanak.
Háborús előkészületek Rotterdamban Oroszország miatt
Boudewijn Siemons, a rotterdami kikötő vezetője a „Financial Times”-nak elmondta: „Nem minden terminál alkalmas katonai áruk kezelésére.” Vészhelyzet esetén szoros együttműködésre számítanak más kikötőkkel. „Ha nagy mennyiségű katonai felszerelést kellene szállítani, fontolóra vesszük, hogy Antwerpen vagy más kikötők kapacitást biztosítsanak – és fordítva.”
A rotterdami intézkedések részei egy szélesebb biztonságpolitikai átalakulásnak Európában. Ennek hátterében áll az orosz-ukrán háború, az aggodalom egy esetleges orosz támadás miatt a NATO területén 2030-ig, valamint az Egyesült Államok volt elnökének, Donald Trumpnak az európai védelmi önállóság erősítésére vonatkozó követelései.
Fontos adatok a rotterdami kikötőről:
-
Európa legnagyobb tengeri kikötője
-
40 kilométer hosszúságban húzódik a Maas folyó mentén
-
Évente 436 millió tonna áru
-
Évente 28 000 tengeri hajó és 91 000 belvízi hajó fordul meg
-
A kereskedelmi volumen mintegy 8 százaléka esett ki az Oroszország elleni szankciók miatt
Hellyel a NATO-hajóknak és haditengerészeti gyakorlatoknak
2024 májusában a holland védelmi minisztérium bejelentette, hogy Rotterdam rendszeresen helyet biztosít majd több katonai anyagot szállító hajónak a NATO tervei szerint.
A rotterdami kikötő vezetője a „Financial Times”-nak azt mondta: „Évente négy-öt alkalommal egy vagy több hajó hetekig tartózkodik majd a kikötőben,” bár a pontos helyszín változhat. A lőszerek átrakodása jelenleg csak egy konténerterminálon biztonságos.
Ezen túlmenően többször évente lesznek amfíbikus (tengeri és szárazföldi) katonai gyakorlatok a kikötőben vagy annak környékén. Már a 2003-as Öbölháború idején is hajtottak végre fegyverszállítást Rotterdamban. Antwerpennel, az EU második legnagyobb kikötőjével (évi 240 millió tonna áru) szoros stratégiai együttműködés alakult ki, különösen az önállóság kérdéseiben.
Rutte figyelmeztet a kétfrontos invázióra
Ezek a fejlemények összefüggenek a politikai vezetés egyre fokozódó fenyegetettségérzetével: Mark Rutte NATO-főtitkár a „New York Times”-nak adott interjúban egy koordinált orosz és kínai invázió forgatókönyvét vázolta fel – Oroszország, amely gazdaságilag is megerősítette „erődítményként” magát, és Kína egyidejű támadása a NATO területe ellen, miközben megtámadják Tajvant.
„Ne legyünk naivak: ha Hszi Csin-ping megtámadná Tajvant, először Putyint hívná fel, és azt mondaná: »Hé, ezt megteszem, és neked kell majd lekötnöd őket Európában«” – mondta Rutte a „New York Times”-nak.