Trump kezdi megérteni, mit akar Európa Ukrajnától?

Az európai vezetők megváltoztatták taktikájukat Donald Trump amerikai elnökkel szemben, hízelgéssel és nyomásgyakorlással próbálva lendületet adni az Oroszország elleni új szankcióknak.

A New York Times (NYT) két, a helyzetet ismerő európai tisztviselőre hivatkozva arról számolt be, hogy Trumppal folytatott beszélgetéseik során ezek a vezetők, köztük Friedrich Merz német pénzügyminiszter, dicsérték őt az iráni nukleáris létesítmények elleni csapásért. Ugyanakkor azt mondták Trumpnak, hogy Ukrajnában is tehetne valami hasonlót, de nem bombákkal, hanem egy új szankciócsomaggal, amelynek célja az orosz gazdaság aláásása.

A kiadvány megjegyezte, hogy ezek a felhívások a legújabb lépések abban a kísérletben, hogy Trump pusztító csapást mérjen az orosz gazdaságra az Ukrajna elleni támadása miatt.

„Úgy tűnik, az elnök végre bevállalta az ötletet” – írta a kiadvány.

A NYT forrásokra hivatkozva megjegyzi, hogy Merz, valamint Franciaország, Nagy-Britannia és Olaszország vezetői azt mondták Trumpnak, hogy az új amerikai szankciók arra kényszeríthetik Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy komoly tárgyalásokat kezdjen a háború befejezéséről.

Az európai vezetők új megközelítése kimerítette Trump türelmét Putyinnal szemben. És miután több hónapig telefonáltak egymás között, elszállt a remény, hogy Trump tűzszünetet érhet el Ukrajnában.

A kiadvány emlékeztetett Lindsey Graham és Richard Blumenthal szenátorok törvényjavaslatára, amely új intézkedéseket tartalmaz Oroszország befolyásolására. A szenátusban 83 támogatója van.

Egyes elemzők szerint a törvényjavaslat, ha elfogadják, sokkal nagyobb csapást mérhet, mint bármely korábbi oroszellenes szankció.

„A törvényjavaslat gazdasági következményei egyértelműek és messzemenőek” – mondta Ben Harris, a Brookings Institution Gazdaságkutatási Programjának alelnöke és igazgatója.

„Csak három valószínű kimenetel van: az orosz csapatok visszavonulása, a globális energiapiacok összeomlása, vagy globális recesszió. Más kimenetel nincs. Ezért a törvényjavaslatot egyszerre merésznek és kockázatosnak kell tekinteni” – mondta Harris.

Más elemzők azonban arra figyelmeztetnek, hogy időbe telik, mire a törvényjavaslatban szereplő szankciók elég súlyosan érintik Oroszországot ahhoz, hogy Putyint tárgyalásra kényszerítsék, és hogy Trump lehet, hogy nem fogja végrehajtani ezek nagy részét.

Janis Kluge, a Német Nemzetközi és Biztonsági Ügyek Intézetének orosz szakértője úgy véli, hogy az Oroszország elleni szankciók többsége „irreális, és soha nem fognak végrehajtani”.

„A törvényjavaslat fő eredménye, hogy fenntartja a párbeszédet az Oroszország elleni új szankciókról, ami önmagában is fontos cél. Ez azonban nem fogja megváltoztatni a háború menetét, és az európai vezetőknek nem szabad túl sok reményt fűzniük hozzá” – jelentette ki Kluge.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.