Az ukrán fegyveres erők megváltoztatják a fronton a „játékszabályokat”

Ukrajna földi robotokat használ, „mint a Lego”, amelyeket a feladatoktól függően különböző módon kombinálnak – az evakuálástól a támadásokig – mondta egy ukrán robotkezelő.

Oleksandr Yabchanka, a Da Vinci Farkasok zászlóalj robotikai rendszerek osztályának vezetője a Business Insidernek elmondta, hogy egysége nem rendelkezik különböző típusú robotokkal – ehelyett speciális igényekre vannak felszerelve és összeszerelve.

„Egy erős kapszulát használhatunk egy sebesült személy evakuálására. És aztán, ha el kell pusztítanunk egy orosz állást, bombát rögzítünk rá, és kamikázévá alakítjuk ezt a rendszert” – hangsúlyozza a katona.

Yabcanka a földi drónokat adaptív rendszerekként írta le, amelyeket a harcosok a helyszínen össze tudnak szerelni, és a Legóhoz hasonlította őket.

Azt is megjegyezte, hogy ez pozitív fejlemény Ukrajna számára: egy olyan háborúban, ahol a taktika és a technológiák folyamatosan változnak, a harcosok gyors alkalmazkodóképessége kulcsfontosságú lehet.

Adaptív robotok

Vadym Yunyk, a D-21 robotizált földi logisztikai komplexumot gyártó FRDM Group vezérigazgatója a kiadványnak elmondta, hogy „a D-21 alkalmazkodóképessége az egyik fő előnye”.

A robot lőszer és felszerelés szállítására, sebesültek vészhelyzeti evakuálására, valamint fegyverek telepítésére szolgáló platformként is használható.

Yunyk elmagyarázta, hogy sokoldalúságának köszönhetően a robot lehetővé teszi az egységek számára, hogy „gyorsan integrálják a platformot saját taktikájukba”.

A cég továbbment, és a harcosok kérésére egy harci modullal szerelte fel a rendszert, létrehozva a D-21-12R-t – egy robotot, amely képes mozgás közben tüzelni és pozíciót váltani. A cég jelenleg egy gránátvető hozzáadásán is dolgozik.

„Ez utat nyit a D-21 és a D-21-12R még rugalmasabb használatához. Más szóval, nem csupán egy terméket, hanem egy olyan eszközt kínálunk, amely alkalmazkodik a frontvonal valós igényeihez” – hangsúlyozta Yunyk.

Állások Észtországból

Az észt Milrem Robotics vállalat a THeMIS robotját, amelyet már Ukrajnában is használnak, „modern, multifunkcionális védelmi platformként” írja le, amelyet „különféle feladatok elvégzésére terveztek”.

A cég hangsúlyozza, hogy „a moduláris és sokoldalú kialakítás lehetővé teszi a robot testreszabását az ügyfél igényeihez”. Ezek a gépek képesek hírszerzési adatokat gyűjteni, lőszert semlegesíteni, harcosokat evakuálni, és a céltól és a rendelkezésre álló erőforrásoktól függően különféle fegyverekkel felszerelni őket.

„Az ukrán csapatok igazán kreatívak, és nagyon egyszerű módszereket találnak arra, hogy a legtöbbet hozzák ki felszerelésükből” – mondta a cég alapítója és vezérigazgatója, Kuldar Veersi.

Egy új típusú háború

A kiadvány arról számol be, hogy a szárazföldi robotok nem újdonságok a háborúban, de Ukrajnában való alkalmazásuk mértéke, a feladatok sokfélesége és a gyorsan a frontvonalba szállító vállalatok száma valóban kiemelkedő.

Ráadásul az ilyen robotokban hatalmas potenciál rejlik Ukrajna számára, amelynek sokkal kevesebb emberi erőforrása van, mint a sokkal nagyobb Oroszországnak. Bár Moszkva is fejleszti a saját verzióit az ilyen robotokból.

Az innováció sebessége is említésre méltó: az országok gyorsan alkalmazzák a mesterséges intelligenciát és az új technológiákat, hogy a robotokat autonómabbá és erősebbé tegyék.

Yabcanka megjegyezte, hogy a katonák kulcsszerepet játszanak ezekben a fejlesztésekben. Elmondása szerint a katonák rendszeresen finomítják és fejlesztik a földi robotokat önállóan, miközben videóhívásokat folytatnak a gyártókkal.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.