
Ukrán tisztviselők közlése szerint június 30-áról július 1-jére virradó éjszaka visszahívták azokat az amerikai katonai teherszállító repülőgépeket, amelyek légvédelmi elfogó vadászgépeket és más típusú fegyvereket szállítottak európai bázisokra (ahonnan szárazföldön kellett volna Ukrajnába szállítani azokat).
Nem világos, hogy milyen típusú fegyvereket függesztettek fel, mennyi időre és milyen okból. A Pentagon nem közölt részleteket, de több forrás szerint a befagyasztott szállítmányok Patriot elfogó rakétákat is tartalmaztak. A The Economist jelentése szerint a szállítmányok között szerepelhetnek Stinger légvédelmi rakéták, levegő-levegő rakéták, Hellfire levegő-föld rakéták, föld-föld rakéták és tüzérségi lövedékek is.
A Pentagon szerint ez a szünet az ukrajnai háború befejezését elősegítő „fegyverkészletek általános felülvizsgálatának” szükségességéből fakad, „miközben fenntartják az amerikai harckészséget és a védelmi prioritásokat”.
A tisztviselők hangsúlyozzák, hogy a felülvizsgálat globális, és a szállítások leállítását feloldhatják. Az ukrán tisztviselők azonban azt állítják, hogy minden típusú amerikai fegyver, beleértve a lőszert és az alkatrészeket is, szállítását teljesen leállították – ezt az állítást az Egyesült Államok hivatalosan tagadja.
A Pentagon átmeneti és korlátozott intézkedésnek nevezi. Kijev azonban gyanítja, hogy ez a Trump-adminisztráció szélesebb körű törekvésének része, hogy „politikai engedményeket” kicsikarjon – ahogyan az márciusban is történt, amikor a fegyver- és hírszerzési szállítmányokat levágták Trump és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nyilvános veszekedése után.
Az elmúlt hetekben azonban Trump és Zelenszkij kapcsolata látszólag javulni látszott. Ugyanakkor a médiajelentések szerint az Egyesült Államok Ukrajna iránti támogatása gyengül.
„Az ukrajnai front látszólag nem fog leomlani a következő hónapokban, az orosz csapatok fokozatos előrenyomulása ellenére. Az ország azonban súlyos következményekkel néz szembe: minél kevesebb fegyvert kap, annál több embert és területet veszít” – áll az anyagban.
Mit lehet tudni az Ukrajnának nyújtott amerikai segélyekről?
Az amerikai támogatás két fő módon történik: az elnöki fegyverlevonási hatóságon (PDA) keresztül, amely lehetővé teszi a Pentagon számára, hogy gyorsan fegyvereket küldjön Ukrajnának saját készleteiből, valamint az Ukrajna Biztonsági Segítségnyújtási Kezdeményezésen (USAI) keresztül, amely egy lassabb mechanizmus, amelynek keretében a fegyvereket a gyártóktól rendelik meg.
A Trump-adminisztráció január óta nem jelentett be új szállítmányokat a PDA keretében, de a korábban az USAI program keretében megrendelt fegyverek várhatóan 2028 végére érkeztek volna meg (a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának számításai szerint).
Ha ezek az ellátás most megszakad, az az amerikai támogatás vártnál hirtelenebb végét jelentené – vélik az újságírók.
A szállítmányok leállításáról szóló döntést Elbridge Colbyhoz, a védelmi politikaért felelős államtitkár-helyetteshez kötik, aki régóta szorgalmazza az amerikai erőforrások Európából és a Közel-Keletről az ázsiai-csendes-óceáni térségbe történő átcsoportosítását, valamint a Kínával való versenyt.
Állítólag áttekintette a Pentagon lőszerkészletét, mivel aggodalmak merültek fel a tüzérségi lövedékek, a légvédelem és a precíziós irányítású lőszerek kritikusan alacsony szintje miatt. Fontos megjegyezni, hogy az európai országok már most is több fegyvert szállítanak Ukrajnának, mint az Egyesült Államok, és ígéretet tettek arra, hogy betöltik az amerikai segélyek csökkenése okozta hiányt. De még ők is komoly légvédelmi rendszerek hiányával szembesülnek, különösen az olyanoké, mint a Patriot, amelyek hatékonynak bizonyultak a ballisztikus és más rakéták ellen.