Bajban van Európa

Pellegrini azt mondta: gyors megoldást keresnek a béketárgyalásokra, de a további fegyverkezés véleménye szerint nem vet véget a háborúnak.

„Katonailag nem lehet legyőzni egy olyan atomhatalmat, mint Oroszország” – hangsúlyozta.

Kiemelte: a háború vége a NATO-tól és az Egyesült Államoktól függ, attól, hogy közös nevezőre jutnak-e Oroszországgal, és sikerül-e megállítani a fegyveres harcot, valamint tárgyalni valamiféle háború utáni rendezésről Ukrajna ügyében. Megjegyezte továbbá, üdvözölné, ha az Európai Unió vezetői ilyen módon gondolkodnának. Az olyan vezetőknek, mint Giorgia Meloni olasz miniszterelnök és Friedrich Merz német kancellár, el kellene utazniuk, és találkozniuk kellene az orosz féllel, hogy a lehető leggyorsabban tárgyaljanak a háború befejezéséről – mondta a szlovák elnök.

Ha nem, akkor meg kell várnunk, amíg Amerika és Oroszország megegyezik, (…) vagy az unió proaktívabb lehet, és tárgyalásokat kezdhet a konfliktusban részt vevő mindkét féllel – magyarázta. A politikus szerint Szlovákia van a legközelebb egy katonai konfliktushoz, mert a háború a határai mögött zajlik.

„Spanyolország például nem ugyanúgy látja a háborút, mint mi. (…) Könnyen jöhet valamilyen rakéta Ukrajnából, és Szlovákiának nincs légvédelme. Higgyék el, mi Szlovákiában a mielőbbi békét akarjuk, és mindent megteszünk érte” – szögezte le Pellegrini.

Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy Ukrajnának az Európai Unióban van-e a helye, Milanovic azt mondta: Brüsszel, sajnos, évek óta késlelteti a tárgyalásokat olyan országokkal, mint Montenegró vagy Albánia. Ezért, bár jogos arról beszélni, hogy van-e helye Ukrajnának az EU-ban, figyelembe kell venni, hogy olyan országról van szó, amely háborúban áll, területi kiterjedése nem egyértelmű, és nem teljesíti a tagság általános feltételeit.

„Ezek a tények, az ilyen ígéretek pedig képmutatóak és őszintétlenek” – húzta alá.

A horvát államfő azt is kijelentette: ő a gyengébb oldalán áll, ami ebben az esetben az ukrán népet jelenti, nem pedig a vezetőket. A két elnök a sajtótájékoztatón barátinak és nyitott kérdések nélkülinek értékelte országaik kapcsolatát. Pellegrini abbéli reményének is hangot adott, hogy folytatódik az együttműködés Horvátországgal az energiaellátás területén, számol be a Magyar Nemzet.

„Szlovákia gáz- és olajellátás nélkül maradt az oroszországi tranzit megszakítása után. Örömmel tölt el, hogy párbeszéd folyik Szlovákia és Horvátország között a Krk szigetén található LNG-terminál lehetséges használatáról és a szállítási szolgáltatásokról” – fejtette ki a szlovák elnök.

Magyar hírlap

Translate »
Amerikai elnökválasztás 2024
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.