
Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy döntött, hogy folytatja véres háborúját Ukrajna ellen, ahelyett, hogy beleegyezett volna Donald Trump amerikai vezető által felajánlott meglehetősen nagylelkű megállapodásba.
Erről írt Owen Matthews brit író, történész és újságíró a The Telegraphnak adott cikkében. Hangsúlyozta, hogy az Oroszországi Föderáció Ukrajna elleni könyörtelen támadásai „bár szörnyűek, viszonylag kevés áldozatot követeltek”. A fronton az orosz offenzíva mindössze néhány négyzetkilométernyi előrenyomulást hozott, súlyos veszteségek – akár napi ezer orosz – árán.
„Mit remél akkor Putyin elérni azzal, hogy a háborút választja a béke helyett? A legvalószínűbb válasz az információs buborékban rejlik, amelyben Putyin és belső köre találja magát. Folytatja a háborút, mert tábornokai és biztonsági főnökei biztosították arról, hogy megnyerheti – vagy legalábbis stratégiailag fontos győzelmeket arathat a harc folytatásával” – magyarázta Matthews.
Szerinte a Kreml egyik ilyen „győzelme” Szumi elfoglalása lehet. Azonban, ahogy Ukrajnában mondják, ez az orosz offenzíva egyelőre zsákutcába jutott.
Az optimisták szerint véget ért Oroszország nyári offenzívája. A realisták attól tartanak, hogy csak most kezdődik – teszi hozzá a szerző. A múlt héten az oroszok elfoglaltak egy értékes lítiumbányát Sevcsenko falu közelében, a donyecki régióban. Matthews szerint „ez csapás Kijev hosszú távú álmaira, miszerint nyugati befektetéseket hajt végre a háború utáni újjáépítésben”.
„Oroszország következő nagyobb offenzívája a Donbászban történhet, arra kényszerítve Ukrajnát, hogy átcsoportosítsa korlátozott emberi erőforrásait egy rémálomszerű, vakondütésszerű játékban az 1200 kilométeres frontvonal mentén” – folytatta a történész.
Mit mondanak maguk az oroszok az Ukrajna elleni háborúról?
Matthews idézte Alekszandra Kupcovát, egy szentpétervári szoftvermérnököt, akinek a férje tavaly csatlakozott az orosz hadsereghez, aki azt mondta, hogy az Ukrajna elleni háború „olyanná vált, mint az időjárás – valami távoli dolog, ami ellen nem lehet semmit tenni”.
„Igen, az árak magasak. Egy kávé egy divatos kávézóban 800 rubelbe kerül. A jelzálogkamatlábak őrültek. De mindenki azt mondja, hogy ennek hamarosan vége lesz… Csak abba kell hagynunk az ukránok rugdosását, Trump békeszerződést ír alá, és elfelejthetjük, hogy ez a hülye háború egyáltalán megtörtént” – jegyezte meg az orosz nő.
Az anyag szerzője szerint az orosz-ukrán háborúban kétségtelenül csak az, hogy mindkét fél, bár kimerült, „továbbra is veregeti egymást abban a reményben, hogy az ellenfél erői és erőforrásai kimerülnek”.
„És ha a játék vereséggel zárul, akkor Oroszország sokkal nagyobb gazdasága és emberi erőforrásai vannak előnyben. Putyin pedig, figyelmen kívül hagyva a pragmatizmus és az ész minden hangját, úgy tűnik, eltökélt abban, hogy győzedelmesen harcoljon, a vérontás és a gazdaság áldozatai ellenére” – jelentette ki Owen Matthews.