
„PORKY PIG PARTY!!” (magyarul talán sült bolondok pártja) – írta Elon Musk az X-en, miután a Szenátus elkezdte tárgyalni Trump „Big, Beautiful Bill” elnevezésű 940 oldalas költségvetési csomagját. A világ leggazdagabb embere nem fogta vissza magát: szerinte az öt billió dolláros adósságemeléssel járó javaslat adósrabszolgaságba taszítja az országot, és azt bizonyítja, hogy az Egyesült Államok valójában már nem kétpárti demokrácia, hanem egy „pártállam”, ahol mindkét oldal ugyanazt képviseli: a kiadásokat, a lobbikat, és a jövő felélését.
Musk ultimátumot is adott: ha a törvényt elfogadják, „már másnap megalakul az America Party”, egy olyan formáció, amely – állítása szerint – „valóban az embereket képviselné”.
Elon Musk 2025 januárjában még Trump szövetségese volt, és néhány hónapig ő vezette a kormányhatékonysági hivatalt („DOGE”). A célja az volt, hogy lefaragja a pazarló állami bürokráciát. Ám már akkor sem volt maradéktalanul elégedett: szerinte folyamatosan akadályozták a munkáját, a „Big, Beautiful Bill” előterjesztését pedig az egész koncepció elárulásaként élte meg.
Amikor a Szenátus szombaton 51–49 arányban megszavazta a javaslat napirendre vételét, Musk néhány hétnyi csönd után ismét kifakadt, ugyanis a tervezet szerinte „szégyenteljes, őrült és pusztító”, amely nemcsak munkahelyeket megszűnésével jár majd, de a jövő stratégiai iparágait is veszélybe sodorja.
Mi Musk problémája a „Big, Beautiful Bill”-lel?
A törvénycsomag többek között:
-
meghosszabbítja és kiterjeszti Trump 2017-es adócsökkentéseit (3,8 billió dollár kiesés),
-
több száz milliárd dollárt irányoz elő katonai és határvédelmi kiadásokra,
-
drasztikus megszorításokat tartalmaz a Medicaid és SNAP programokra,
-
masszívan finanszírozza a hagyományos iparágakat (olaj, szén), miközben
-
nem támogatja érdemben az új technológiák (elektromos járművek, AI) fejlődését.
Musk szerint ezzel a törvény nemcsak pénzügyileg, de stratégiailag is kárt okoz Amerikának: a múlt iparágait támogatja a jövő rovására, miközben Kína elhúz az USA mellett.
Mit reagál a Fehér Ház és Trump?
Donald Trump egy interjúban igyekezett bagatellizálni a konfliktust: „Elon nagyszerű fickó. Néha megharagszik, ha nem kapja meg, amit akar. De nagyon okos.” A volt elnök szerint a vita fő oka, hogy Musk nem ért egyet az elektromos járművek támogatásának csökkentésével, ő viszont „választási lehetőséget” szeretne az embereknek.
A Költségvetési Hivatal (OMB) ugyanakkor azzal védekezett, hogy a Musk vezette DOGE-program főként a diszkrecionális (választható) kiadásokra koncentrált, míg a mostani törvény ezeket nem is érinti – így állításuk szerint Musk túlreagálta a helyzetet, miközben a törvény szükséges és hasznos.
Lehet Musk pártjából bármi?
Az USA-ban a kétpárti rendszer mélyen intézményesült. Az új pártok előtt komoly akadályok állnak: minden államban külön kell megszerezni a választási induláshoz szükséges aláírásokat, nincsenek kompenzációs listák, vagyis a „győztes mindent visz”, nem mellesleg a sajtóban és a pénzügyi rendszerben is a két párt dominál, és egyelőre valószínűtlennek tűnik, hogy ezt például a közösségi média képes lenne ellensúlyozni.
Ami a korábbi példákat illeti: Teddy Roosevelt 1912-ben a Progresszív Párt élén második lett, Ross Perot 1992-ben 18,9%-ot szerzett, Ralph Nader pedig 2000-ben 2,7%-ot, de a pártjak nem élték túl az adott választást.
A harmadik pártok és jelöltjeik gyakran „spoilerként” működnek: nem nyernek, de elvonhatnak annyi szavazatot a demokraták vagy a republikánusok indulóktól, amivel befolyásolni tudják a választás kiemenetelét. A már említett Ross Perot-nak köszönhetően így lett elnök Bill Clintonból az idősebb Bush-sal szemben. Musk pártja is inkább ebben lehet hatékony: megingathatja Trumpot és támogatottjait a billegő államokban, vagyis bosszút állhat a republikánusokon.
Musk elvileg rendelkezik elég pénzzel egy ilyen akcióhoz. De a kérdés: akarja-e igazán? Vagy csak fenyeget? Az X-szel és a csalódott amerikai tömegekkel a háta mögött akár ennél nagyobbat is álmodhat, ha már a Mars kolonizálásáról úgyis letett… Szóval, ebben a pillanatban azt sem lehet kizárni, hogy az „America Party” tényleg zászlót bont, bár valószínűbbnek tűnik, hogy ez is csak egy újabb zajos epizód Musk közéleti szerepjátékában.